Młodszy asystent rodziny / Asystent rodziny w Centrum poradnictwa specjalistycznego, metodyki i strategii zespół ds. asysty rodzinnej (DS. 130.53.2024)

MIEJSKI OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W KATOWICACH

Opis zadań:

– Więcej informacji na stronie: http://www.mops.katowice.pl
– Informacja o naborze DS. 130.53.2024
– Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach poszukuje kandydatów na stanowisko MŁODSZEGO ASYSTENTA RODZINY/ASYSTENTA RODZINY w CENTRUM PORADNICTWA SPECJALISTYCZNEGO, METODYKI i STRATEGII ZESPÓŁ ds. ASYSTY RODZINNEJ (praca w systemie zadaniowego czasu pracy)
– 1 etat umowa o pracę na czas określony od grudnia 2024 do listopada 2026
Zatrudnienie w ramach projektu Katowice Miasto Otwarte – Pomocna dłoń dla rodziny. Stanowisko pracy współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny +)
Podstawowe zadania:
1) Diagnoza problemów i zasobów rodziny, określenie (wspólnie z rodziną) podstawowych problemów, zasobów i potrzeb występujących w rodzinie.
2) Zmotywowanie rodziny do współpracy i podejmowania działań zmierzających do pokonania problemów przy wykorzystaniu zasobów własnych rodziny i otoczenia.
3) Sporządzenie (wspólnie z rodziną) planu pomocy rodzinie z uwzględnieniem metod pogłębionej, bezpośredniej pracy z rodziną a następnie organizowanie wsparcia środowiskowego poprzez zaproszenie do współpracy na rzecz poprawy sytuacji rodziny reprezentantów organizacji i instytucji pracujących z rodziną, podejmowanie czynności związanych z realizacją zadań zawartych w planie pomocy rodzinie, przy aktywnym udziale rodziny.
4) Wspieranie rodziny w działaniach nakierowanych na poprawę sytuacji życiowej jej członków, w szczególności pomoc w osiągnięciu optymalnych warunków służących wychowywaniu własnych dzieci, samodzielnym pokonania problemów, budowaniu i utrwalaniu wiary we własne siły a także poszerzaniu kompetencji rodzicielskich.
5) Prowadzenie poradnictwa i edukacji dla rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, w tym w szczególności poradnictwa dotyczącego możliwości rozwiązywania problemów wychowawczych oraz udzielanie informacji na temat pomocy świadczonej przez organizacje i instytucje działające na rzecz wspierania rodziny.
6) Utrzymywanie stałej współpracy z pracownikiem socjalnym prowadzącym rodzinę oraz z innymi specjalistami, w tym również w oparciu o formułę zespołu ds. pracy z rodziną i grupy roboczej.
7) Współpraca z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny.
8) Pomoc rodzinom w podejmowaniu działań służących poprawie ich sytuacji życiowej, w tym pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, wzmacnianiu kompetencji rodzicielskich oraz zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego.
9) Sporządzanie na wniosek sądu lub innych uprawnionych organów opinii o rodzinie i jej członkach
10) Prowadzenie dokumentacji dotyczącej pracy z rodziną, w tym sporządzanie okresowych sprawozdań z prowadzonej pracy.
11) Opracowanie wskazań dla pracownika socjalnego po zakończeniu pracy z rodziną.
– Praca w instytucji oferującej:
1) możliwość nabycia doświadczenia zawodowego,
2) rozwój osobisty i zawodowy,
3) nieodpłatny udział w szkoleniach,
4) udział w superwizjach oraz wsparcie zespołu,
5) możliwość uzyskania dofinansowania do podyplomowych studiów kierunkowych,
6) pakiet świadczeń socjalnych,
7) dodatkowe wynagrodzenie roczne.
8) Wynagrodzenie zasadnicze od 4700 zł dodatek stażowy od 5% do 20 %, dodatek motywacyjny 1000 zł
– Miejsce wykonywania pracy: teren miasta Katowice
– Praca w systemie zadaniowego czasu pracy. Praca po 8-godzin dziennie w przedziale 7:30-20:30 (w zależności od potrzeb).

Inne wymagania:

wykształcenie – średnie ogólnokształcące
staż pracy ogółem – lata: 3

WYMAGANIA NIEZBĘDNE: MŁODSZYM ASYSTENTEM RODZINY/ ASYSTENTEM RODZINY może być osoba, która :
1) ma wykształcenie wyższe na kierunku pedagogika, pedagogika specjalna, psychologia, socjologia, praca socjalna, nauki o rodzinie lub wykształcenie wyższe na dowolnym kierunku, uzupełnione szkoleniami z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną* lub studiami podyplomowymi, obejmującymi zakres programowy szkolenia* i udokumentowany co najmniej roczny staż pracy z dziećmi lub rodziną lub wykształcenie średnie uzupełnione szkoleniami z zakresu pracy z dziećmi lub rodziną* i udokumentowany co najmniej trzyletni staż pracy z dziećmi lub rodziną
2) nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielska nie jest jej zawieszona ani ograniczona;
3) wypełnia obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do niej wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe
5) nie była karana za przestępstwa określone w rozdziale XIX, XXV, art. 189 a i 207 Kodeksu Karnego oraz przestępstwa określone w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii lub za czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego
6) nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym;
7) posiada pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych,
8) posiada wiedzę i umiejętności z zakresu pracy z rodziną(w tym prowadzenia treningów opiekuńczo-wychowawczych, czystościowego, budżetowego
9) posiada umiejętność sporządzania oceny- diagnozy sytuacji rodziny, analizy SWOT, planu pracy z rodziną
10 ) posiada umiejętność organizowania i prowadzenia spotkań z rodziną,
11) umie negocjować, mediować, wypracowywać rozwiązania w sytuacji sporów, konfliktów
12) umie obsługiwać komputer ( edytor tekstu), poczta elektroniczna, internet
WYMAGANIA DODATKOWE:
1) doświadczenie w pracy z rodziną w ujęciu systemowym oraz doświadczenie w zakresie pracy metodą grupową i metodą środowiskową ( przy wykorzystaniu zasobów rodziny, w tym w środowisku lokalnym).
2) posiadanie umiejętności pracy z rodziną z problemami opiekuńczo-wychowawczymi potwierdzona stosownymi dokumentami, umiejętności pracy z rodziną z problemem bezrobocia, niepełnosprawności lub z rodzinami o niskim poziomie motywacji do współpracy.
* szkolenia muszą spełniać wymogi rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2011 w sprawie szkoleń na asystenta rodziny.

Pokaż w całości